Cinsel Terapi

Cinsellik romantik bir ilişkinin çok önemli bir öğesidir. Ayrıca sağlıklı bir cinsellik ilişkiyi güçlendirdiği gibi hem doğrudan hem de ilişki aracılığıyla kişilerin bireysel ruh sağlığını da olumlu etkiler. Ancak kimi durumlarda farklı nedenlerden kaynaklı olarak partnerler sağlıklı ve haz aldıkları bir cinsellik yaşayamamaktadır. Cinsel terapi kişilerin sağlıklı ve karşılıklı doyuma ulaşabildikleri bir cinselliği nasıl yaşayabileceklerini keşfetmelerini sağlar.

Cinsel sorunlar kadınlarda ve erkeklerde farklı formlarda ortaya çıkar. Kadınların en sık yaşadıkları cinsel sorunlar; orgazm olamama, cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma bozukluğu, vajinismus (cinsel ilişkiye girememe), ağrılı cinsel ilişkidir (disparoni). Ancak kadınlar daha çok vajinismus nedeniyle terapiye başvurmaktadırlar.

Erkeklerde ise ereksiyon (sertleşme) sorunları, erken boşalma, geç boşalma, cinsel isteksizlik gibi sorunlar görülebilmektedir.

Cinsel sorunların önemli bir kısmı cinselliğe dair bilgi yetersizliğinin veya yanlış bilgilerin doğrudan veya dolaylı bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Nitekim cinselliğe dair tabular ve toplumsal olarak kadın ve erkek cinselliğinin farklı şekillerde ele alınması da buna dahildir. Diğer taraftan çeşitli cinsel mitler, cinsel travmalar, cinselliğe dair bazı gelenekler de yine cinsel sorunlar yaratma potansiyeline sahiptir.

Cinsel terapi sırasında terapist bir yandan cinselliğe dair çeşitli mitleri, yanlış inançları ve değerlendirmeleri cinsel eğitim aracılığıyla ortadan kaldırmaya veya etkisini azaltmaya çalışırken diğer taraftan da kişilerin bireysel ihtiyaçlarına yönelerek sorunu belli bir yaklaşım çerçevesinde çözmeye çalışmaktadır. Bu süreçte cinsel eğitim sırasında kullanılan bilişsel teknikler gibi çeşitli davranışçı teknikler de yeralmaktadır. Bunlar çoğunlukla kişinin gevşemesini ve bedensel farkındalığını artıran tekniklerdir.